Kaip visada pradžioje pateikiu informaciją nenorintiems per daug gilintis: geriausia naudoti juodąją arba žaliąją arbatą ir baltąjį cukrų. Norintys žinoti daugiau, skaitykite toliau.
Kombučios gamybai reikia: arbatos grybo (bakterijos+mielės), arbatos, cukraus, vandens, o reakcijai vykti taip pat reikia oro, todėl pirminės fermentacijos (F1) metu indo negalima sandariai uždengti.
Arbatos arba kombučios grybas yra specifinė mielių ir bakterijų kombinacija, o (teisinga) kombučios gamyba yra normalaus šių mikroorganizmų balanso palaikymas.
Kokia arbata ir koks cukrus geriausias?
Kokios reakcijos vyksta kombučios gamybos metu?
Užpylus kombučios grybą saldžia arbata, pirmiausia darbo imasi mielės, jos valgo cukrų ir gamina etilo alkoholį bei anglies dvideginį. Atsiradus alkoholiui, į darbą kimba bakterijos, jos vartoja alkoholį ir verčia organines rūgštis - daugiausia acto ir pieno. Šalutinis šių reakcijų produktas yra celiuliozė, iš kurios ir sudarytas mūsų vadinamas arbatos grybas - bakterijų ir mielių „namelis“.
Kodėl geriau nenaudoti kitų „arbatų“?
Visų pirma dėl to, kad jos neturi reikiamų maisto medžiagų (arba reikiamo jų kiekio) mūsų mielių ir bakterijų kolonijai, taip pat dauguma žolelių arbatų turi antibakterinį poveikį, o mes juk auginame bakterijų koloniją!
Kodėl geriau nenaudoti medaus?
Visų pirma, o kodėl jį naudoti? Medus fermentacijos metu praranda visas savo teigiamas savybes, todėl klaidinga manyti, kad tai kažkoks sveikesnis cukraus pakaitalas. Fermentacijos metu tiek cukrus, tiek medus yra sunaudojamas alkoholio ir paskui rūgšties gamybai, tad jo lieka nedaug. Taip pat medus turi antibakterinį poveikį, o mes juk auginame bakterijų koloniją! Medus tiesiog (pri)stabdo fermentaciją, o jeigu arbata pakankamai greitai neužrūgštėja, į ją gali įsimesti pelėsis. Pelėsiai labai nemėgsta rūgščios terpės, bet labai mėgsta saldžią arbatą.Norint naudoti medų, reiktų gauti panašų, bet visgi kitokį grybą vadinamą „Jun“ arba medaus kombučios grybą. Jis yra prisitaikęs fermentuoti medų, gaunamas gėrimas panašus į kombučią, bet labiau gazuotas, mažiau rūgštus, saldesnis ir švelnesnio skonio. Jis dažniausiai fermentuojamas su žaliąja arbata.
Naudoju kitokią arbatą ar cukrų ir viskas gerai
Visų pirma, ar tikrai gerai? Būna, kad pradėjus naudoti kitokią arbatą ar medų, grybas iš inercijos ir vidinių resursų kurį laiką dar fermentuoja kombučią, bet skonis kinta. Skonio pakitimą „nurašome“ ant pasikeitusių ingredientų, bet tai vyksta ir dėl pakitusio grybo veikimo. Grybas silpsta, bakterijų balansas išsikreipia ir šio gėrimo jau nebegalima vadinti kombučia. Neretai būna, kad nusilpęs grybas nebegali gintis nuo pelėsių ir supelija. Tai būna siurprizas - lyg ir viskas buvo gerai ir staiga supelijo. Komerciniai kombučios gamintojai kartais naudoja grybui netinkančius ingredientus, pvz. kavą, bet jie žino, kad padarys kelias partijas ir grybas numirs, tiesiog aukoja jį dėl rezultato.
0 comments :
Rašyti komentarą