Paskelbti Best Brew Challenge 2022 m. konkurso rezultatai

Šiandien, tiesioginės transliacijos metu iš parodos Drinktec (vykstančios Miunchene), paskelbti Best Brew Challenge 2022 m. konkurso rezultatai.

Šių metų konkurso tema - Diuseldorfo tradicinio alaus stilius Altbier. Kaip ir sako pats pavadinimas (vok. Altbier - senasis alus), tai ikilagerinės epochos aukštutinės fermentacijos vokiškas alaus stilius, vokiškas tamsusis elis. 

Apdovanojimų ceremoniją vedė šiemet geriausia pasaulio alaus someljė pripažinta Mareike Hasenbeck.

Žinoma, buvo labai įdomu sužinoti, ar tarp laimėtojų yra nors vienas lietuvis, nes Lietuvos aludariai jau tradiciškai labai aktyviai dalyvauja šiame konkurse. Pernai pirmavome dalyvių skaičiumi, o ir nugalėtojas buvo lietuvis, ir ne tik pirmosios vietos. Plačiau apie praeitų metų konkursą skaitykite čia >>>

Taigi artėkime prie rezultatų paskelbimo.

3 vietą laimėjo italas Federico Vauthier su alumi Düsseldorf Bierschlager. Pernai tai buvo antra ar trečia šalis pagal dalyvių skaičių, tikiu, kad ir šiemet aktyviai dalyvavo. Kas įdomiausia, kad jis nebuvo ragavęs tikro altbier'o, tiesiog darė pagal aprašymus. Alų daro jau 4 metus.

2 vieta atiteko vokiečiui Christian KRÖLL iš Diuseldorfo ir alui BÜD Alt. Čia toks labai tikėtinas ir „tradicinis“ rezultatas, kai žmogus, gavęs apdovanojimą gyvena toje aplinkoje ir šimtus kartų yra ragavęs įvairaus to stiliaus alaus.

1 vieta - labai netikėta, ją laimėjo du bulgarai (Ivan Zonev ir Hristo Hristov) su labai išradingu alaus pavadinimu Altbier! Taip pat gyvenime neragavę altbier'o, darė pagal aprašymus, bet matėsi, kad rimti alaus maniakai, augina savo apynius. Šiemet jau nuėmė Hersbrucker'io derlių, padarė derliaus pilsnerį, dar sakė laukia Cascade'as.

Kaip matome, lietuviai nepateko tarp pagrindinių prizininkų, bet (užbėgu už akių), be apdovanojimų neliko, nors ceremonijoje gyvai ir nedalyvavo.

Buvo įteikti du prizai už kūrybinius sprendimus.

Lietuviams atiteko prizas už geriausią pakuotę! Ji tikrai įspūdinga: medinė skrynelė su išdegintais logotipais, atsidarius ją galime rasti integruotą butelių atidarytuvą, specialiame paminkštinime gražiai suguldyti buteliukai. Tikrai įspūdingas ir turbūt nemažai kainavęs pakuotės sprendimas. Alus vadinasi Treasure - pakuotė parinkta neatsitiktinai.

Kaip jau pastebėjote, rašau be vardų ir pavardžių, nes viskas vyko vokiškai, nebuvo jokių titrų, o ir vaizdo kokybė nebuvo pati geriausia. Vokiečių kalba nėra mano stipriausia pusė, tad norėdamas pateikti pačią karščiausią informaciją, rašau tiek, kiek supratau.

Jau papildžiau, yra nugalėtojų vardai ir pavardės, alaus pavadinimai, patikslinau kai kuriuos faktus.

Dar viena nominacija buvo įteikta už gražiausią alaus etiketę, ja laimėjo vokietis su alumi ALTe Liebe (vok. Sena meilė). Pavadinimas irgi kūrybingai derantis su konkurso tema.

Dar viena kūrybinė nominacija - už bendrai geriausią alaus pateikimą, ji atiteko vokiečiui Max Maier su alumi Alte Gärlinde.

Dar vienas pranešimas konkurso dalyviams: savo marškinėlius gausite spalio mėnesį.

2023 m. BBC konkurso tema bus paskelbta sausio mėnesį.

Beveik tiesiogiai iš Miuncheno - Gediminas-GiN, apiealu.lt :)


Dvi kalendorinės alaus šventės (2022)

Sveikinu visus apyngalvius su IPA diena! Ši diena nuo 2011 metų švenčiama pirmąjį rugpjūčio ketvirtadienį, šiemet tai rugpjūčio 4 d. Kitais metais ši diena bus švenčiama rugpjūčio 3 d. Šio įrašo pabaigoje rasite lentelę su šios šventės datomis ateinančius 5 metus.

Švenčiant šią dieną, norisi paragauti kažko išskirtinio. Šiemet turime galimybę paragauti nedidelės Anglijos Wiper and True daryklos IPA su lietuvišku akcentu - su legendinio lietuvių tradicinio aludario Simonaičio mielėmis darytą Meadowland IPA. Negaliu reklamuoti, bet Vilniuje reiktų ieškoti prie knygų, o Kaune - už vingio :)

Keletas faktų apie IPA alaus stilių:

1. Šiek tiek klaidina šio stiliaus pavadinimas INDIA PALE ALE. Atrodytų, jog jis turėtų būti gaminamas arba gal kažkada gamintas Indijoje, bet taip nėra. Šis alus imtas gaminti pačioje XVIII a. pabaigoje Anglijoje ir laivais buvo gabenamas į Indiją, iš ten ir kilo pavadinimas - Indijos Blyškusis Elis (IBE lietuviškai :) ). Taip pat rašydami nesuklyskite ir neparašykite „n“ raidės pirmo žodžio galūnėje, nes tada gausis indėniškas elis :)

2. Yra penki pagrindiniai IPA tipai: Angliškas IPA (English IPA), Amerikietiškas IPA (American IPA), Sesijinis IPA (Session IPA), Imperinis (dvigubas) IPA (Imperial (Double) IPA. Penktajai grupei priskirčiau visus moderniuosius IPA: New England IPA (NEIPA), Milkshake IPA, Black IPA, Sour IPA, Brut IPA ir keletą kitų.

3. IPA stiliui yra sukurtos specialios taurės, kurios leidžia dar geriau mėgautis skoniu ir ypatingai kvapu.

4. Istoriškai IPA stilius buvo stipriau apyniuotas nei kitos alaus rūšys, bet buvo švelnesnis ir labiau salykliškas nei dabartiniai, ypač amerikietiški IPA.

5. Dvigubas (Imperinis) IPA yra stipresnis alkoholiu, kvapu, skoniu, bet nebūtinai dvigubai :)

Antroji šventė - Tarptautinė alaus diena visada švenčiama tą pačią dieną, rugpjūčio 5 d. Tad šiemet turėsime dvi šventes iš eilės. Būkite atsargūs!

IPA dienos datos 2022-2025 m.

Metai Data Savaitės diena
2022 rugpjūčio 4 ketvirtadienis
2023 rugpjūčio 3 ketvirtadienis
2024 rugpjūčio 1 ketvirtadienis
2025 rugpjūčio 7 ketvirtadienis
2026 rugpjūčio 6 ketvirtadienis



Kombučia: kaip pradėti?

Norėdami pradėti daryti kombučią, pradžioje turite gauti kombučios grybą (angl. SCOBY). Grybą galima gauti iš kitų kombučios entuziastų arba užsiauginti iš parduotuvėse parduodamos nepasterizuotos kombučios gėrimo. 

Kombučios (arbatos giros) gamyba
Gavote grybuką, jis plaukioja kombučioje, kuri gali būti jau suactėjusi ir greičiausiai yra mažame ankštame stiklainyje.

Reikia perkelti jį į naujus didesnius namus.

Paruoškite grybukui arbatą:
1 šaukštas arbatžolių ir 1-2 šaukštai cukraus 1 litrui arbatos.

Užplikome arbatą verdančiu vandeniu, paliekame pritraukti 20 min. Plikome ne tame pačiame stiklainyje, kuriame gyvens grybukas, bet kokiame nors arbatinuke ar kitame stiklainyje. Galite plikyti su mažesniu vandens kiekiu, paskui pripilsime šalto vandens iki reikiamo kiekio.

Paruošiame stiklainį
Stiklainį, kuriame gyvens grybukas, išplauname karštu vandeniu su soda, paskui gerai išskalaujame vandeniu.

Paruošiame maistą grybukui:
Į stiklainį supilame arbatą, pripilame šalto vandens iki reikiamo kiekio.

Pilno stiklainio nepripilkite, pilkite palikdami ~2 cm (grybo storis) iki tos vietos, kur stiklainis pradeda siaurėti – tai yra plačiausia vieta grybui.

Sudedame cukrų, maišome kol pilnai ištirps. Cukrų patogu sudėti į dar šiltą arbatą, ištirpdyti ir tik tada papildyti šaltu vandeniu.

Prieš įleidžiant grybuką į arbatą, reikia įsitikinti, kad vanduo nėra per karštas, nes tai jį nužudys. Vandens temperatūra neturėtų viršyti 30°C.

Nusiplauname rankas su muilu. Paruošiame grybuką.
Paimame grybuką, nuplauname po šaltu tekančiu vandeniu, įleidžiame į naują erdvų stiklainį. Būtų gerai jo neapversti, t.y. kad plaukiotų ta pačia puse į viršų, kaip ir buvo.

Į naują stiklainį įpilame 50-100 ml senos kombučios (vadinamasis starteris) siekdami parūgštinti terpę ir pagreitinti fermentacijos procesą.

Uždengiame stiklainį popierine servetėle ar vienkartiniu rankšluosčiu, uždedame virvute ar gumytę, kad į vidų nepatektų dulkės ar musės (prideda labai nemielų lervų!).

Fermentacija (F1)
Priklausomai nuo grybo dydžio ir storio, naujos kombučios turėsite po 3-7 dienų.

Jei auginate iš visiškai mažo grybuko, pvz. iš parduotuvinėje kombučioje rasto mažo medūziuko, tai reiktų palikti 2-3 savaites, nejudinti ir leisti grybui užaugti bei sustiprėti. Per tiek laiko greičiausiai kombučia stipriai suactės, ją galima panaudoti kaip actą arba išpilti lauk (nepamirškite pasilikti starterio), o grybukui užtaisyti naujos arbatos.

Fermentacijos pabaiga
Po 3 dienų jau galima ragauti, ar kombučios skonis mums yra priimtinas. Skonis ir kvapas turi būti malonus, su šiokia tokia laktiška-actiška rūgštele.

Kai skonis jau patinka (po 3-7 dienų), pirminė fermentacija (F1) baigta, perpilame į antrinę fermentaciją (F2), jau be grybo. O grybui paruošiame naują arbatą.

Apie antrinę fermentaciją - skaitykite čia >>>

Gal bus patogu turėti dokumentą - PDF'as atsisiuntimui čia >>>

Pirminės fermentacijos apibrėžimas

Kombučia pirminė fermentacija yra procesas, kurio metu pradiniai kombučios ingredientai - cukrus, arbata ir vanduo - yra fermentuojami naudojant kombučios grybo kultūrą, kuri yra bakterijų ir mielių mišinys . Šis procesas yra būtinas, kad būtų pagaminti kombučios fermentacijos produktai, tokie kaip actas ir kitos rūgštys, kurios suteikia kombučiai charakteringą skonį ir savybes.

Pirminė fermentacija prasideda nuo to momento, kai saldi arbata yra supilama į fermentacijai skirtą indą ir įdedamas kombučios grybas. Šio proceso metu, mielių ir bakterijų kultūra pradeda skaidyti cukrų,  naudoti mikroelementus, esančius arbatos lapuose ir pradeda gaminti fermentacijos produktus, tokius kaip rūgštis, alkoholis ir anglies dioksidas. Kombučios fermentacija paprastai trunka nuo kelių dienų iki kelių savaičių, priklausomai nuo temperatūros ir kitų sąlygų (kuo aukštesnė temperatūra, kuo didesnis grybas, kuo mažesnis arbatos kiekis, tuo fermentacija greitesnė).

Kai kombučia pasiekia norimą fermentacijos laipsnį, ji gali būti iš karto vartojama (skanesnė atšaldyta), bet gali būti perpilama į antrinę fermentaciją (F2), kurioje yra pridedama vaisių, uogų, žolelių ar kitų ingredientų, siekiant suteikti kombučiai papildomo skonio ir aromato. Antrinė fermentacija paprastai vykdoma sandariame inde, kad fermentacijos metu kombučia gautų kuo mažiau oro. Antrinė fermentacija yra trumpesnė nei pirminė ir trunka apie kelias dienas.

Paskelbti „Aludarių taurės 2022“ nugalėtojai

Aludarių taurės logotipas

Šeštadienį, birželio 4 d. Vilniuje įvyko baigiamieji namų aludarių konkurso „Aludarių taurė 2022“ renginiai. Šiemet 34 dalyviai pateikė 144 alus, kuriuos vertino 30 teisėjų.

Geriausiu konkurso alumi pripažintas Piwo Grodziskie stiliaus alus, kurį pagamino vilnietis Eimantas Šadeikis. Antroji vieta atiteko Hazy IPA stiliaus alui (aludaris Arūnas Pimpė). Trečioji vieta skirta Dunkles Bock stiliaus alui (aludaris Gytis Gurklys). Sveikiname nugalėtojus!

Taip pat sveikiname ir dalyvius, nes dalyvavimas tokiuose konkursuose yra vienas iš kelių į tobulėjimą. Po konkurso dalyviai gauna jų alaus vertinimo korteles, kuriose teisėjai surašo savo pastabas.

Aludarių taurės 2022 nugalėtojas Eimantas Šadeikis
Aludarių taurės 2022 nugalėtojas Eimantas Šadeikis. Foto: Jonė Šadeikė

„Aludarių taurė“ –  nenutrūkstamai nuo 2012 metų vykstantis kasmetinis namų aludarių konkursas, kurį ir šiemet tradiciškai rėmė aludarystės reikmenų parduotuvė „Savas alus“.

„Aludarių taurė“ internete: https://www.aludariutaure.lt/


Best Brew Challenge 2022 tema: Altbier

Vokietijos salyklo gamintojų Bestmalz kasmet organizuojamo namų aludarių konkurso Best Brew Challenge virimo diena - jau rytoj!

Šio konkurso metu aludariai vienu metu visame pasaulyje užmaišo alų, padarytą kūrinį pristato vertinimo komisijai į Vokietiją ir ten išrenkami nugalėtojai. Yra tam tikros sąlygos - darant alų būtinai reikia naudoti tam tikrą dalį Bestmalz salyklo, kiekvienais metais verdamas tam tikras nustatytas stilius. Šiais metais - tai senasis vokiškas alaus stilius Altbier. Vienintelis reikalavimas, kad recepte būtų dalis BEST Chocolate salyklo.

Konkurse dalyvaujantys aludariai daro alų, kurio salyklo sudėtis daugmaž panaši, alus turi atitikti Vokietijos alaus grynumo įstatymo reikalavimus, bet kūrybinės laisvės taip pat lieka nemažai: laisvai galima pasirinkti mieles, salinimo, fermentacijos režimus. Mano nuomone, šis konkursas yra įrodymas, kad gerą alų lemia ne naudojamos medžiagos ar įranga, bet aludario meistriškumas.

Labai svarbu ir bendruomeninis šio renginio aspektas -  kai žinai, kad visame pasaulyje verdi alų kartu su bendraminčiais, tą pačią dieną ir tą pačią valandą, tai tiesiog faina.

Šiemet užmaišysime alų 2022 kovo 25 dieną, 15:00 Lietuvos laiku.

Pernai lietuviai pasiekė savo išsikeltą tikslą ir jį net viršijo! Konkurse dalyvavo daugiausia aludarių iš Lietuvos ir tik antrą vietą pagal dalyvių skaičių užėmė Vokietija - šalis šeimininkė. Negana to, pirmąją ir trečiąją vietas užėmė lietuviai. Plačiau apie tai:

http://www.apiealu.lt/2021/08/best-brew-challenge-laimejo-lietuvis.html

Konkurso dalyvius, kaip ir kiekvienais metais, paskatins „Savas alus“, štai jų pranešimas:

Kaip visada jūsų laukia paskatinamieji prizai ir dovanos iš organizatorių. O Savas alus arčiau sielos kiekvienam registracijos formoje nurodžiusiam, kad mes jums pranešėm apie šį įvykį - maišas bazinio BEST salyklo dovanų.

Tikėkimės, kad šiemet lietuviai dalyvaus taip pat gausiai ir seksis jiems ne blogiau, nei pernai.

Konkursinio alaus reikalavimai paprasti:

- Alaus virimas turi prasidėti kovo 25 d. 15 val. Lietuvos laiku.
- turi būti panaudota bent kažkiek  BEST Chocolate salyklo.
- na ir išvirtas laikantis tradicinių vokiečių alaus gamybos grynumo taisyklių (jokių priedų, tik vanduo, salyklas, apyniai, mielės).

Be maišo salyklo dovanų, dar kiekvienas dalyvis gaus firminius BEST marškinėlius, alaus įvertinimo kortelę, o viso konkurso laimėtojo alus bus išvirtas komerciniame bravore ir juo vaišinama parodos metu.

Sėkmės visiems dalyviams!

Konkurso puslapis, jame rasite išsamesnį konkurso aprašymą ir sąlygas:
https://bestbrewchallenge.com/about-bbc/

Taip pat, norintys dalyvauti, nepamirškite užsiregistruoti:
https://bestbrewchallenge.com/registration/


Namų aludarių konkurso rezultatai festivalyje ŽMOGŠALA 2022

IX-ojo festivalio „Žmogšala“ metu, tradiciškai vyko namų aludarių konkursas. Įdomu tai, kad pirmajame laimėtojų trejetuke - trys IPA stiliaus alūs, o iš viso - 4 alūs. O kaip čia taip: 4 alūs trejetuke? Taip susiklostė, kad du alūs, surinkę daugiausia taškų, surinko vienodą jų skaičių, todėl buvo nuspręsta apdovanoti du pirmosios vietos nugalėtojus.

Nugalėtojų sąrašas (vardas, pavardė, pseudonimas, bravorėlio pavadinimas, alaus pavadinimas):

I. Vaidotas Bielinis - Voriukas, Apynojas, Tropical IPA (1 vieta, American IPA, „Savas alus“ prizas)
I. Gediminas Navickas - GiN, Navickų bravorėlis, Gedimino pilies raudonasis IPA (1 vieta, Red IPA, „Alus.live“ prizas)
II. Vaidotas Bielinis - Voriukas, Apynojas, Apynio Stout'as (2 vieta, Stout, „Savas alus“ prizas)
III. Mindaugas Kilius - mkil, Mikili home brewing, White IPA (3 vieta, White IPA, „Savas alus“ prizas)

Žmogšaloje dalyvauja vieni iš geriausių Lietuvos aludarių, tad varžytuvės yra tik pramogos dalis - visi namų aludarių pateikti alūs buvo puikios kokybės ir padaryti su išmone ir kūrybine mintimi.

Toliau pateikiame kiekvieno laimėjusio alaus aprašymus, kuriuos atsiuntė aludariai.

Vaidotas Bielinis - Voriukas (1 vieta, American IPA, „Savas alus“ prizas):

Tropical IPA - IPA su kvietiniu salyklu ir 5 skirtingom apynių rūšim, kurios suteikia tropinį aromatą ir skonį. Lengvas skonis, kuris šiuo saltu laikotarpiu turėtų padėti persikelti i šiltus kraštus su smėliu, saule ir jūra.


Gediminas Navickas - GiN (1 vieta, Red IPA, „Alus.live“ prizas):

Gedimino pilies Raudonasis IPA - tai mano mėgstamų dviejų alaus stilių derinys: airiško raudonojo elio ir West Coast IPA. Stengiausi, kad nei vienas iš šių stilių nedominuotų, kad abu skonyje žaistų kaip lygiaverčiai partneriai.


Vaidotas Bielinis - Voriukas (2 vieta, Stout, „Savas alus“ prizas):

Apynio stout'as - tamsus apyniuotas alus, pirmu gurkšniu pajuntamas stauto saldumas, o vėliau pasijaučia ir apynio kartumas. Jo mintis buvo kaip tik padėti sušilti šaltą žiemą.


Mindaugas Kilius - mkil (3 vieta, White IPA, „Savas alus“ prizas):

White IPA. Šį alaus stilių pasirinkau todėl, kad šis hibrididinis alaus stilius apima mano mėgstamiausius stilius kaip belgiškas kvietinis ir amerikietiškas IPA.



 


Namų aludarių konkursas festivalyje ŽMOGŠALA 2022

Šiemet po pernykštės virtualizacijos į įprastą formatą sugrįžta žiemos alaus festivalis Žmogšala-9. Jis, kaip ir užpernai, vyks klube „Kablys“ (Kauno g. 5, Vilnius) vasario 19 d., šeštadienį. Pradžia - 12:00.

Kartu su festivaliu grįžta ir neatskiriama jo dalis - Namų aludarių kampelis!

Tai galimybė festivalio lankytojams paragauti aludarių, kurių nevaržo jokie apribojimai, alaus. Atskiras konkursas, sulaukiantis didelio populiarumo, vyksta ir šiame stende. Jo metu renkamas geriausias namų aludarių padarytas alus.

Namų aludarių konkursas vyksta ribotą laiką, todėl norintys paragauti jų kūrinių, turėtų atkreipti dėmesį į konkurso laiką ir nevėluoti.

Namų aludarių konkursas vyks nuo 14:00 iki 16:00 

Norintys paragauti namuose pagaminto alaus, įsigyja kortelę, kuri suteikia teisę degustuoti konkursines alaus rūšis. Viską paragavus, įrašote mėgstamiausio alaus numerį į didelį apskritimą ir įmetate į balsadėžę prie Infocentro.


Konkurso rezultatai bus skelbiami ir aludariai apdovanojami 16:30.

Vėliau naminukų alus bus degustuojamas įprasta festivalio tvarka, jei tik jo liks po konkurso :)

Daugiau apie festivalį:
https://www.facebook.com/zmogsala.beerfest

 

 

Cukraus skaičiavimas alaus užgazavimui (3 dalis): alaus užgazavimo procesas

Kai jau išsiaiškinome, kaip apskaičiuoti užgazavimo cukraus kiekį, kaip jį pamatuoti, susipažinome su cukraus rūšimis, pasigilinkime šiek tiek į patį alaus užsigazavimo procesą.

Gazuojant alų atliekame tris pagrindinius žingsnius:

1. Apskaičiuojame ir sudedame fermentavimo cukrų

Kaip apskaičiuoti ir pamatuoti fermentavimo cukraus kiekį aptarėme 1-ojoje straipsnio dalyje.
Yra įvairių būdų sudėti cukrų į alų. Vieni deda šaukšteliu į kiekvieną butelį, kiti ištirpdo cukrų vandenyje ir vėlgi pila į kiekvieną butelį švirkštu. Man labiausiai patinka apskaičiuoti bendrą cukraus (naudoju gliukozę) kiekį visam turimam alui, pavirti vandenyje 10 min. ir supilti į alų. Alų prieš tai nupilu nuo mielių į „išpilstymo kibirą“, į jį supilu prieš tai vandenyje pavirtą visą reikiamą cukraus kiekį, lengvai pamaišau ir po 5-10 min. pilstau. Svarbu nepadaryti per tiršto cukraus sirupo, nes tada cukrus sunkiau pasiskirsto po alų ir vieni buteliai gali būti neužsigazavę, o kiti  pergazuoti.

2. Mielės valgo cukrų, gamina CO2 ir C2H5OH

Šiame etape reikia žinoti, kad labai svarbu alų laikyti šiltai, t.y. dar nenešti į rūsį, nedėti į šaldytuvą ir pan. Alus turi būti laikomas temperatūroje, artimoje fermentacijos temperatūrai, nes mielės šiame etape ir vykdo fermentaciją, tik šiuo atveju mes surenkame CO2  neišleidžiame jos per „burbuliatorių“. Kiek laiko trunka šis etapas? Laikas priklauso nuo keleto veiksnių: ar seniai pasibaigė pagrindinė fermentacija, ar buvo naudojami kokie nors mielių nusodinimo būdai. Kuo mažiau liko mielių ir kuo jos labiau „užmigusios“ (seniau pasibaigusi fermentacija), tuo ilgiau trunka užgazavimas. Dažniausiai užtenka alų šiltai palaikyti savaitę, jeigu sunkiau gazuojasi – dvi savaites.

Mielė valgo cukrų ir gamina naudingus dalykus

3. Pagamintą CO2 reikia ištirpinti aluje

Mielių prigamintą CO2 reikia ištirpdyti aluje. Šiame etape svarbiausi veiksniai – alaus temperatūra ir laikas. Kuo žemesnė temperatūra, tuo greičiau tirpsta CO2, todėl šiame etape alų nešame į rūsį arba dedame į šaldytuvą.

Šioje vietoje norėjau rašyti, kad dabar tai jau ragaujame, kas gavosi. Bet ragauti galima (ir reikia) kiekviename etape: tiek padarius alų (dar neužsigazavusį), tiek prieš išnešant šaltai patikrinti, ar jau užsigazavo. Užsigazavimui sekti galima įsipilti vieną ar keletą plastikinių butelių - kai butelis tampa kietas, galime ragauti ir tikrinti užsigazavimo lygį.

Namų aludarių konkursas „Baltijos puta“ - kvietimas registruotis

Antrą kartą vykstantis žiemos namų aludarių konkursas „Baltijos puta“ kviečia aludarius registruotis.

Konkursui galima pateikti stout ir porter stiliaus alų.

Daugiau informacijos, registracijos formą ir taisykles rasite konkurso interneto svetainėje: