Brewmonk alaus virimo sistema: pirmieji įspūdžiai

Kai prieš beveik 8 metus pradėjau virti alų namie, didžiausia problema buvo misos aušinimas. Praėjus kažkiek laiko, nusipirkau varinį gyvatuką šaldymui ir tai iš šiol buvo mano labiausiai pasijautęs įrangos patobulinimas sutaupęs man kelias valandas laiko kiekvieno virimo metu ir nemažai vandens, nes aušindavau įmerkęs fermenterį į vonią.

Taip ir tekėjo mano namų aludario gyvenimas, beveik viskuo buvau patenkintas, bet vienas aspektas nedavė ramybės - virimas. Turiu keraminę kaitlentę, tai bet koks virimas buvo vargas. Tiksliau ne virimas, bet užvirimas bei vandens pašildymas. Tai trukdavo labai ilgai, erzindavo ir jaučiau, kad nėra efektyvu nei laiko, nei efektyvaus elektros naudojimo prasme :)

Šiemet aludarių Kalėdų Senelis mane aplankė šiek tiek anksčiau ir atnešė Brewmonk virimo sistemą bei Fermentasaurus fermenterį. Apie dinozaurą parašysiu vėliau, nes jis dar dirba ir visų įspūdžių dar neturiu, o apie Brewmonk'ą pirmuosius įspūdžius jau galiu pateikti, tuo labiau, kad publika labai pageidauja :)

Bendras įspūdis - labai geras. Norom nenorom šį aparatą lyginu su Grainfather'iu, kuris kainuoja du kartus brangiau, ir kurio pristatomajame virime kažkada dalyvavau. Visi sąlyginiai trūkumai pasirodo ne tokie jau svarbūs, kai prisimeni kainą. Galvojau, kad bus plonesnė skarda ir nesitikėjau tokios geros mazgų kokybės. Ko nedomina smulkmenos, toliau galite neskaityti :)

Kuo man patiko Brewmonk'as:

Nebereikia perpilti. Salinimas, tekinimas ir virimas vyksta toje pačioje talpoje, susitaupo perpylimų ir dezinfekavimų. Mano nugara man dėkoja.

Virimas. Išsprendžiau savo virimo efektyvumo problemas, bendram virime susitaupė 1,5-2 valandos laiko.

Čilinimas. Ne, tai ne aušinimas. Aušinimas vyksta taip pat, kaip ir anksčiau su mano mylimu gyvatuku. Atsirado laisvo laiko virimo metu. Aparatas kontroliuoja temperatūrą, laiką, galima prisėsti ir nuveikti ką nors turiningo arba tai, kas Sveikatos ministrui nepatiktų :)

Problemos bei patarimai ateities kartoms: 

Problema-neproblema yra tai, kad pasikeitus įrangai, pasikeičia ir visa proceso eiga, reiktų prieš verdant pagalvoti, kur statysite aparatą, kad šalia būtų kriauklė, rozetė, kad būtų lengva perpilti į fermenterį. Reiks keleto žarnelių, perėjimo iš čiaupo į žarnelę ir kitų smulkmenų.

Pagrindinė problema - kimšimasis. Kemšasi dvi vietos: recirkuliacijos vamzdelis (o gal siurbliukas?) ir kranelio filtras (angl. bazooka filter).

Bazooka filtras
Recirkuliacija užsikimšo, kai virimo metu pabandžiau recirkuliuoti. Ir užsikimšo nuo kelių grūdų - pasirodo jautri vieta. Ir tai tik keli į  virimą netyčia patekę grūdai. Atkimšau plaudamas įrangą ir pajungęs vandens čiaupą prie recirkulaicijos išėjimo - prapūtė į priešingą pusę ir visi grūdai išėjo lauk.

Filtras užsikimšo, kai pradėjau leisti misą į fermenterį. Užsikimšo apyniais, negyvai. Galų gale teko nuimti filtrą ir leisti su drumzlėmis. Reiktų galvoti apie retesnį filtro tinklelį, nes neįsivaizduoju, kokios nuosėdos galėtų jo neužkimšti - mano nuomone per tankus. Arba apynius virti specialiame tinklelyje ar maišelyje. Šita vieta labiausia nepatiko, nes apynius mėgstu virti laisvai. Situacija nutiko su granuliuotais apyniais, su spurgais gal ir nieko nebūtų atsitikę.

Dar porą faktų: dugnas neprisvilo, efektyvumas tarp 65-70%.

Tiek pirmųjų įspūdžių, sėkmės apsisprendžiant tiems, kas galvojo įsigyti ką nors panašaus.


Su artėjančiomis šventėmis!




Paskelbta 2018 metų „Aludarių taurės“ data

Nors pavasario dar reiks palaukti, jau paskelbta aludariams reikšmingiausio pavasario renginio data. „Aludarių taurė“ 2018 metais vyks gegužės 12-13 dienomis.

Galite jau planuoti virimus, o tie, kurie neverda - pasižymėti datą degustacijai :)

Kaip žada organizatoriai, artimiausiu metu bus paskelbta daugiau informacijos renginio svetainėje: www.aludariutaure.lt

„Aludarių taurė“ -  didžiausias Lietuvoje namų aludarių konkursas, pradėtas rengti 2012 metais.

Vilniaus alaus festivalis - jau šį savaitgalį

Vilniaus alaus festivalis (VAF) - prasideda jau poryt!

Štai kaip jį pristato organizatoriai:
VAF (Vilniaus alaus festivalis) – tai renginys, kurio metu švęsime unikalų, taisykles laužantį craft alaus judėjimą: pasiruoškite tikrai skonių estafetei!
2 dienos (12.o1-12.o2), 35 bravorai iš 14 šalių ir daugybė renginių, kurių metu susipažinsite ne tik su naujais alaus skoniais, bet ir sudalyvausite degustacijose, sutiksite tiek vietinius, tiek užsienio aludarius, svečius, su kuriais visi kartu švęsime craft’ą! Viso renginio metu skambės gyva muzika, o įsigijus bilietą – visos degustacijos, renginiai, skirtingas alus kiekvieną renginio dieną laukia Jūsų be jokio papildomo mokesčio! 

Kviečiu apsilankyti pačiame festivalyje, o ypatingai - prie brewpub'o Craft&Draft stendo pirmam aukšte, kur per dvi dienas pristatysime 6 savo alaus rūšis. Kviečiu susitikti ir pabendrauti!

Festivalio svetainė:
http://www.vafest.lt/

Festivalio bilietai:
https://tickets.paysera.com/lt/event/vaf-vilniaus-alaus-festivalis

Pakruojo festivalis - bus!

Alaus mėgėjai jau buvo pripratę rugpjūčio mėnesį dalyvauti Pakruojo alaus festivalyje, nors jo pavadinimas buvo daug ilgesnis ir painesnis (kad priešai nesuprastų), bet esminis akcentas besidomintiems buvo mažieji aludariai, suvažiuojantys iš visos Lietuvos.

Šiais metais susiklostė keista situacija - pasklido žinia, kad festivalio nebus. Kas susiplanavo kitus renginius, kas tiesiog nuliūdo, o po šios žinios sekė kita - festivalis vis dėlto bus, bet kitoks. Jį organizuoja kiti žmonės, bet vieta išlieka ta pati - puikusis Pakruojo dvaras. Šiais metais šventė labiau orientuota į alų ir gurmanišką maistą, kviečiami tik mažieji ir netgi labai maži aludariai, numatyta turininga edukacinė ir pramoginė programa.


Festivalis vadinasi „Bumbulinės“ - pavadinimo istorinę kilmę bei programą galite rasti renginio puslapyje.

Aš festivalyje dalyvausiu kaip pranešėjas, skaitysiu pranešimą „Naminė aludarystė ir jos sąsajos su craft judėjimu Lietuvoje“ (šeštadienį 16 val.), o paskui su kolegomis dalyvausiu diskusijoje.
Taip pat dalyvausiu ir kaip aludaris - kviečiu paragauti 4 rūšių bravoro „Craft & Draft“ alaus.

Iki pasimatymo savaitgalį!





Pasaulinė IPA diena 2017

Sveikinu visus apynių mėgėjus su Pasauline IPA diena!

Ši diena švenčiama pirmąjį rugpjūčio ketvirtadienį, šiemet tai rugpjūčio 3 diena.

IPA - tai alaus stilius, kuris siejamas su craft'inio alaus revoliucija ir yra neatsiejamas nuo šios kultūros. Kas lėmė tokį šio stiliaus atgimimą, išpopuliarėjimą ir įsigalėjimą? Turbūt tai, kad žmonės buvo pasiilgę skonio. Gerdami pramoninį alų, kuris gaminamas žmonėms nemėgstantiems alaus, t.y. daromas, kad patiktų kuo platesniam ratui ir kad ginkdie nebūtų per daug skonio, alaus mėgėjai iš tikrųjų to skonio ilgėjosi. IPA - lengviausias būdas suteikti alui skonio - kuo daugiau apynių įdėsi, tuo daugiau skonio turėsi. Žinoma, visko būna, perlenkimų į skonio pusę - taip pat.

Aš gyvenime esu sukūręs du IPA receptus, kurie susilaukė pripažinimo. Buvau vienas pirmųjų namų aludarių išviręs IPA ir pirmasis išviręs 90 minučių IPA (kai 90 minučių vienodais intervalais dedami apyniai, angl. continuous hopping). Su šiuo Gedimino pilies 90 min IPA vos nelaimėjau 2012 m. aludarių taurės (likau antroje vietoje) ir tokia sėkmė paskatino toliau gilintis į aludarystę.



Kitas mano kūrinys - naujesnis ir geresnis ta prasme, kad jo galima paragauti IPA dienos proga :) Tai kIPšAs, amerikietiškas IPA, jis verdamas ir pilstomas brewpub'e Craft&Draft (Gedimino pr. 5, Vilnius). Mano nuomone, šio alaus sėkmę lemia tai, kad jis gerai subalansuotas - patinka ir stiliaus mėgėjams, ir pradedantiesiems apyngalviams. Tai apskritai pirmasis mano alus, sulaukęs komercinio pripažinimo ir verdamas iki šiol.



Linkiu visiems gero IPA šiandien ir visada, tebūnie apyniai su jumis!

2017 metų Giros ringo nugalėtojai - papildyta išsamiais rezultatais



2017 metų Giros ringo nugalėtojai:

Grand Prix - Paliuniškio Gūrų gira ( Su Puta Šeimos Bravoras)(18,94)
Aukso medalis - Butautų Dvaro nefiltruota gira ( Butautų dvaras) (18,82)
Sidabro medalis - Smetoniška Tamsioji gira ( Volfas Engelman) (18,12)
Bronzos medalis - Tanheiser Kvass Original ( Ilgezeem) (18,11)

Sveikinimai nugalėtojams!

Išsamus finalistų sąrašas pagal užimtas vietas:

VietaGiraTaškai
GrandPrixPaliuniškio gira18,94
AuksasButautų Dvaro nefiltruota gira18,82
SidabrasSmetoniška Tamsioji18,12
BronzaTanheiser Kvass Original18,11
4Senojo Pasvalio gira17,97
5Imperial Kvass/Imperial gira17,52
6Rozalimo naminė gira17,33
7Nefiltruota Tauro gira17,03
8Gubernijos duonos gira16,85
9RIMI kvass16,85
10Daujotų gira16,67
11IKI kmynų gira16,61
12Jogilė16,58
13Freeway gira16,50
14Smetoniška Bravoro rauginimo16,40
15Girinio gira16,36
16Lidskoe chlebnij15,91
17Biržiečių rauginta gira15,50
18Senosios kibininės gira15,12
19Švyturio tikro grūdo salyklo gira15,11

Konkurse dalyvavusių girų sąrašas (pateikimo degustacijai tvarka):

1Daujotų giraVanduo, cukrus, miežių salyklas, karamelinis salyklas, giros koncentratas, rūgštingumą reguliuojanti medžiaga – citrinos rūgštis (E330)
2Paliuniškio giraVanduo, miežių ir rugių salyklo natūralus ekstraktas, cukrus, mielės
3Rozalimo naminė giraVanduo, miežinis salyklas, karamelinis salyklas, cukrus, rūgštingumą reguliuojanti medžiaga – citrinos rūgštis (E330); alaus mieles
4JogilėVanduo, ruginio salyklo ekstraktas, cukrus, rūgštingumą reguliuojanti medžiaga – citrinos rūgštis (E330)
5Girinio giraVanduo, cukrus, giros ekstraktas, mielės,džiovinti obuoliai, razinos
6Senosios kibininės gira(sudėtis nežinoma)
7Biržiečių rauginta giraVanduo, cukraus sirupas / fruktozės-gliukozės sirupas, giros misos koncentratas (sudėtyje yra rugių, miežių, kviečių), anglies dioksidas (E290), rūgštingumą reguliuojanti medžiaga – citrinų rūgštis (E330), konservantas: natrio benzoatas (E211).
8Butautų Dvaro nefiltruota giraVanduo, giros misos koncentratas 7,7% (ruginiai miltai, ruginis salyklas, miežinis salyklas), cukrus, rūgštingumą reguliuojanti medžiaga – citrinų rūgštis (E330), mielės.
9Freeway giraVanduo, giros koncentratas (cukrus, rugių ir miežių salyklų ekstraktai, vanduo, rūgštingumą reguliuojanti medžiaga – pieno rūgštis (E270)), cukrus, anglies dioksidas (E290), kmynai, rūgštingumą reguliuojanti medžiaga – citrinų rūgštis (E330); dažiklis: sulfitinė amoniakinė karamelė (E150d); konservantai: kalio sorbatas (E202), natrio benzoatas (E211); mielės
10  Gubernijos duonos giraVanduo, cukrus, ruginės duonos džiūvėsiai 2,4% (skrudintas rugių salyklas, ruginiai miltai), rūgštingumą reguliuojanti medžiaga – citrinos rūgštis (E330)
11IKI kmynų giraVanduo, giros koncentratas 5,3% (cukrus, rugių salyklo ekstraktas 22,2%, miežių salyklo ekstraktas 7,4%, vanduo, rūgštingumą reguliuojanti medžiaga – pieno rūgštis (E270)), cukrus, anglies dioksidas (E290), kmynai 0,28%, rūgštingumą reguliuojanti medžiaga – citrinų rūgštis (E330), konservantas kalio sorbatas (E202), natrio benzoatas (E211); dažiklis: sulfitinė amoniakinė karamelė (E150d), mielės
12Imperial Kvass/Imperial giraVanduo, cukraus sirupas, giros misos koncentratas (sudėtyje yra rugių, miežių, kviečių); dažiklis: sulfitinė amoniakinė karamelė (E150d), anglies dioksidas (E290), rūgštingumą reguliuojanti medžiaga – citrinų rūgštis (E330), apyniai, koncentratas natrio benzoatas (E211)
13Lidskoe chlebnijVanduo, cukraus sirupas, giros misos koncentratas 3% (sudėtyje yra rugių, miežių, kviečių), anglies diuoksigas (E290), rūgštingumą reguliuojanti medžiaga – citrinų rūgštis (E330), konservantas natrio benzoatas (E211)
14Nefiltruota Tauro giraVanduo, gliukozės-fruktozės-cukraus sirupas, giros misos koncentratas (sudėtyje yra rugių, kviečių ir miežių produktų), rugių salyklo ekstraktas, mielės, anglies dioksidas (E290), rūgšingumą reguliuojanti medžiaga – citrinos rūgštis (E330), konservantai: kalio sorbatas (E202), natrio benzoatas (E211), apynių produktai.
15RIMI kvassVanduo, rugių ir miežių salyklo ekstraktai, cukrus, anglies dioksidas (E290), kmygai, rūgštingumą reguliuojanti medžiaga – citrinos rūgštis (E330),  pieno rūgštis (E270); konservantai: kalio sorbatas (E202), natrio benzoatas (E211); dažiklis: sulfitinė amoniakinė karamelė (E150d), mielės
16Senojo Pasvalio giraVanduo, cukrus, miežių salyklo ekstraktas, mielės, rūgštingumą reguliuojanti medžiaga – citrinos rūgštis (E330)
17Smetoniška TamsiojiVanduo, cukraus sirupas ir/arba fruktozės-gliukozės sirupas, giros misos koncentratas (sudėtyje yra rugių, miežių, kviečių), dažiklis: sulfitinė amoniakinė karamelė (E150d), apyniai 0,003%, anglies dioksidas (E290), rūgštingumą reguliuojanti medžiaga – citrinos rūgštis (E330), konservantas: natrio benzoatas (E211)
18Smetoniška  Bravoro rauginimoVanduo, cukraus sirupas ir/arba fruktozės-gliukozės sirupas, giros misos koncentratas (sudėtyje yra kviečių, rugių, miežių), anglies dioksidas (E290), rūgštingumą reguliuojanti medžiaga –  – citrinos rūgštis (E330), konservantas: natrio benzoatas (E211)
19Švyturio tikro grūdo salyklo giraVanduo, gliukozės ir fruktozės sirupas, miežių ir rugių salyklų ekstraktas, miežių salyklas, miežiai, anglies dioksidas (E290),rūgšingumą reguliuojanti medžiaga – citrinos rūgštis (E330), konservantai: kalio sorbatas (E202), natrio benzoatas (E211)
20Tanheiser Kvass OriginalVanduo, cukrus, miežių salyklas, rugių salyklas, anglies dioksidas (E290), rūgštingumą reguliuojanti medžiaga – citrinos rūgštis (E330),  pieno rūgštis (E270), mielės, antioksidantas – askorbo rūgštis (E300)

Apie renginį: „Nacionalinis Giros ringas“ – nekomercinis renginys, kurį organizuoja VšĮ „Giros ringas“ („Alaus Brolijos“ filialas) – organizacija, jungianti nepriklausančius jokiai gamintojų grupei giros vartotojus. Tai buvo devintasis giros konkursas, organizuojamas nuo 2008 metų. Atsižvelgiant į giros gamintojų prašymus, nuo 2015 m. renginys perkeltas į pirmąją metų pusę (kad laimėtais medaliais galima būtų didžiuotis visą vasarą (perkamiausią giros laiką)).


Giros ringas 2017 - giriausias metų renginys

Nacionalinis giros ringas 2017 - jau rytoj! Gegužės 31 d., 18:30, „Alaus namuose“ Vilniuje.

Bus renkama geriausia 2017 metų gira dviejose kategorijose: ekspertų ir tautos balso. Visi norintys sudalyvauti degustacijoje kviečiami dalyvauti. Renginys draugiškas vaikams.



Daugiau informacijos apie renginį:
http://www.alaus-brolija.lt/?p=1544

Renginio Facebook įvykis:
https://www.facebook.com/events/230735310742059

Iki pasimatymo!

Aludarių taurės 2017 apdovanojimų vakaro vaizdo įrašas

Vakar paaiškėjo geriausias Lietuvos namų aludaris - juo tapo Raimondas Stankevičius dar žinomas kaip Maistra. Taurė šiais metais iškeliavo į Alytų, laimėtojo alaus stilius - amerikietiškas stautas.
Antrojoje vietoje liko Artūras Masiliauskas-Peckelis su pilsneriu (!), o trečiąją užėmė svečias iš Baltarusijos Jury Pleskačeŭski su imperiniu stautu.

Šiemet taurė ypač didelė ir graži:

2017 metų aludarių taurė. Pauliaus Masiliausko nuotrauka

Sveikinu nugalėtojus, taip pat ir kategorijų prizininkus! Visus rezultatus paskelbsiu vėliau, kai gausiu iš organizatorių, o dabar jūsų dėmesiui pateikiu apdovanojimų vakaro vaizdo įrašą:
https://youtu.be/ApzzIY__YeE

Šiandien paaiškės geriausi Lietuvos aludariai (video iš pusfinalio)

Šiandien „Aludarių taurės“ konkurso metu paaiškės geriausi Lietuvos aludariai ir Aludarių taurės laimėtojas.

Šiuo metu pabe „Beerhouse“ teisėjų komisija balsuoja ir vertina finalininkus. 18 val. paaiškės, kas laimėjo taurę, o kategorijų 1-3 vietų laimėtojai bus apdovanoti medaliais.

Vakar „Alaus namuose“ teisėjai vertino alų pusfinalyje ir išrinko geriausius egzempliorius savo kategorijose.

„Aludarių taurės“ 2017 m. pusfinalio teisėjai

Gavau pastabą, kad filmuoju filmuoju, o filmų niekas nepamato. Tiesą pasakius, tai filmus paskelbiu šiame tinklaraštyje, tik ne iš karto. Bet po pastabos nusprendžiau griebti jautį už ragų ir sumontavau trumpą filmuką iš vakar dienos pusfinalio vertinimo sesijų. Norinčius pajusti tą darbinį šurmulį ir atmosferą, kviečiu pažiūrėti:
https://youtu.be/s020nE3uQrc



Interviu su Sakiškių aludariu Gediminu V.

Kai paskelbiau apie geriausią šių metų lietuvišką alaus daryklą portalo Ratebeer.com duomenimis, sulaukiau skaitytojų susidomėjimo ir klausimų. Todėl kalbinu savo kolegą namų aludarį, šiuo metu einantį Sakiškių aludario pareigas – Gediminą Volką dar žinomą kaip gvolkas. Tai nėra oficiali įmonės nuomonė, o tiesiog asmeniškas aludario pokalbis su aludariu :)

Visų pirma, dar kartą sveikinu su pirma vieta RateBeer.com svetainėje. Paskelbęs šią žinią ApieAlu.lt sulaukiau skaitytojų laiškų su klausimais, todėl prašau trumpo interviu, kad viskas visiems taptų aišku :)

Sakiškių alaus komanda: Gediminas Volkas ir Linas Zakarevičius

Tavo nuomone, kodėl jūs tapote geriausiais Lietuvos aludariais RateBeer.com svetainėje? Ar tikrai esate geriausi, ar tiesiog jūsų mėgėjai labiau naudojasi internetinėmis vertinimo platformomis?

Aš nesiimsiu vertinti to, ar tikrai esame geriausi. Tai būtų kažkaip kvaila iš mano pusės. Neprotinga tiek bandyti save menkinti kažką „užleidžiant“ prieš save, tiek kažkaip pūstis, aiškinant, kad tu kažkoks best’as. Matematinių paskaičiavimų dėka taip sukrito Ratebeer statistika ir tiek. Manau, kad daug lėmė ir prie teigiamų skaičių prisidėjo mūsų pirmas barrel age’intas alus – BA imperinis stautas (BA – angl. barrel aged, red. past.), kurį pernai paleidome į prekybą. Galiu tik atvirai pasakyti, kad bet kokie teigiami įvertinimai yra malonūs. Ypač, kai jie ateina iš vertinimo sistemų. Visuomet darau geriausiai kaip tik sugebu ir tuo pačiu siekiu mokytis kažko naujo ir tobulėti. Niekada neateinu į darbą su mintim, kad va šiandien tai kažką vidutiniškai padarysiu. Kaip ir minėjau, į procesus įdedu didžiausias savo pastangas, todėl savimeilę teigiami atsiliepimai paglosto. Tačiau, jei atvirai, tai aš jų pernelyg nesureikšminu. Jei kas įsivaizduoja, kad aš tą diplomą pasikabinau ant sienos ir negaliu užmigt į jį nepažiūrėjęs, tai nėra tiesa. Kita vertus, šitas Ratebeer apdovanojimas yra ir kažkuria prasme raudonas skuduras mūsų heiteriams. Yra kas mūsų paniškai, organiškai ir tendencingai nemėgsta ir ok – tie žmonės matyt turi priežastis ir teisę į tai, tačiau aš turiu tokią pačią teisę įkišt neplautą pirštą į jų atvirą žaizdą. Žodžiu, taip – šitas apdovanojimas yra malonus blizgutis. Neteigsiu, kad jo nusipelnėm arba nenusipelnėm, tačiau smagu juo visiems pamojuot. Ypač tiems, kuriems keliam alergiją.

ApieAlu.lt skaitytojas klausia, kaip čia taip gavosi, kad Sakiškių bravoras nedalyvavo Pakruojo alaus festivalyje, o buvo išrinktas geriausiu alaus bravoru? :)

Mielaširdingajam skaitytojui galiu pasakyti, jog Pakruojo festivalis neturi jokių sąsajų su Ratebeer sistema. Joje alų vertina vartotojai iš viso pasaulio. Metų gale tiesiog išvedami matematiniai vidurkiai pagal regioną ir tiek. Taigi, nežinau, prie ko čia Pakruojis.

Aš dar praplėsiu klausimą ir noriu paklausti, koks jūsų požiūris į muges ir kitus panašius renginius? Kodėl vienuose dalyvaujate, o kituose – ne. Paskutiniu metu Lietuvoje nemačiau jūsų kažkur dalyvaujančių. Ar pas mus nėra Sakiškėms tinkamų renginių?

Mugės man iš principo susijusios su Kaziuko jarmarku, kur baudžiauninkai su šiaudinėm skybėlėm pardavinėja medinius šaukštus bei piršlio juostas. Tokiam formate mes nedalyvaujam. Mums neatrodo, kad tai vieta ir laikas pristatinėti savo produkciją. Mums įdomus susikaupimas ties gėrimu (kirtis ant ė). Gal mes tiesiog per rimtai į tai žiūrim, todėl kažkokie pramoginiai mugių sambrūzdžiai nelabai domina. Yra vieta ir laikas čeburekams su buratino limonadu ir vieta ir laikas šampanui su trumais. Abu vienam scenarijuj kažkaip neišsitenka. Nebent šizofreniko minty.

Sakiškių bravoro vidinis spindesys
Visai kas kita yra alaus festivaliai, kuriuose dažniausiai malonu sudalyvauti. Trumpas atsakymas į tai, kodėl vienur būnam, o kitur ne yra labai paprastas. Vienur mus kviečia, o kitur nekviečia. Kai nekviečia, mes tikrai asmeniškai nesiprašom. Gerbiam organizatorių poziciją. Kartais pasikalbam, kad gal nereikėtų dalyvauti visur, kur tik esam kviečiami, gal reikėtų įvesti kažkokią selekciją, tačiau kol kas nesam atsakę jokiai iniciatyvai. Tikrai yra tekę dalyvauti ir labai keistuose dalykuose. Ne visi jie yra vieši – kai kurie skirti uždarai auditorijai. Taigi, dar nė vieno kvietimo kol kas nesam atmetę. Kol kas tikrai drąsiai galiu pasakyti, jog, jei nedalyvaujam – vadinasi niekas nekvietė. Gal ateity bus kažkaip kitaip. Tiesa, jog Lietuvoje šiais metais nenusimato daug renginių, kur būtų Sakiškės. Tačiau šiais metais jau sėkmingi atlaikėm Rygos festivalį Metenis (kuriame, matuojant finansine išraiška, parodėm vienus aukščiausių rezultatų tarp visų dalyvių. Atrodo treti iš 13). Taip pat esame vieninteliai iš Lietuvos pakviesti į Tallinn craft beer weekend (kas yra svarbiausias alaus festivalis regione su soldoutu per penkias dienas prieš pusę metų iki renginio). Greičiausiai Taline aš būsiu vienas, nes Linui gali tekti mus atstovauti Vienoje. Austrai rengia festą dukart per metus. Pernai gerai pasirodėme jų rudens renginyje, todėl pakvietė ir pavasariui.

Reziumuojant atsakymą, Lietuvoje renginių nėra daug, o ir į tuos kelis mūsų niekas nekviečia. Yra kas kviečia ne Lietuvoje, todėl džiaugiamės. Visuomet smagu kažkur išvažiuoti, pravėdinti galvą, pamatyti kažką naujo, susipažinti su žmonėmis. Lietuvoje daugiau stengiamės koncentruotis į segmentus, kur esame reikalingi ir kur žmonės pastoviai perka mūsų alų – taip gimsta kolaboracijos su restoranais, barais, kažkokie teminiai alūs, degustacinės vakarienės. Manau, kad šioje srityje esame matomi ir pastebimi. Nepergyvenam, kad nieks nepakvietė į Pakruojį, kai galim sukurti alų su „Distilerija“ ar degustacinę derinimo vakarienę „Drama burger“. Randam savo nišą kitur. Žodžiu – ne viskas susiveda į festivalius. Ypač Lietuvoje.

Kokie yra jūsų mėgstamiausi alaus renginiai ar įvykiai Lietuvoje ir pasaulyje?
Kur planuojate dalyvauti artimiausiu metu?

Asmeniškai man Lietuvoje iš alaus renginių patinka Vilniaus aludarių klubo susitikimai. Deja, juose paskutiniu metu esu retas svečias, nes kažkaip labai dažnai jie sutampa su buteliavimo dienomis bravore. Buteliuojant užtrunkame, todėl retokai ir užsuku. Tačiau radęs progą su malonumu nueinu. Smagu pamatyti, kuo gyvena ir ką verda namų aludariai bei tiesiog papletkinti su jau gerai pažįstama kompanija. Taip pat nepraleidžiu Namų aludarių taurės (konkursas Aludarių taurė, aludariutaure.lt, pirmasis konkursas vadinosi Namų aludarių taurė  red. past.). Pernai netgi teko teisėjauti finale. Panašu, kad šiais metais irgi teks. Lietuvoje kol kas kaip ir tiek.

Su Sakiškėmis visada malonu dalyvauti Metenis Rygoje. Žmonių daug, jie smalsūs, organizatoriai dalyviams sukuria puikias sąlygas. Jautiesi įvertintas, kad skyrei savo laiką. Kartais atrodo, kad tai daugiau tūsas patiems aludariams su vieša dalimi :)

Taip pat malonu buvo du metus iš eilės dalyvauti Kiolno alaus festivalyje. Šiais metais padarėm pertrauką. Radom smagių pažinčių, pradėjom truputį importuoti į Vokietiją. Per čia užmegztas pažintis išsirinkom ir nusipirkom buteliavimo mašiną.

Asmeniškai kelis kartus buvau Kopenhagen beer celebration (kas yra be jokios abejonės didžiausias ir geriausias alaus renginys Europoje), tačiau man nepatiko jo sumasiškėjimas. Turiu su kuo palygint, tai kažkaip paskutiniu metu labai trūksta prieš tai buvusio intymumo ir išskirtinumo (jau vien tai, kad sugebėdavai nusipirkti labai skūpiu tiražu išleistą bilietą būdavo wow).

Ateityje labai norėčiau aplankyti kokį nors alaus festą Londone (kurio alaus sceną aš labai mėgstu) bei kokį sourų festą (rūgščiojo alaus festivalį – red. past.) Belgijoje (pavasarį vyksta Tour de Geuze).

Artimiausi renginiai su Sakiškėmis – Talinas ir Viena.



Namų aludarių konkurso Žmogšaloje rezultatai

Dalyvavę ketvirtajame egzotinio alaus festivalyje Žmogšala, turbūt nepraėjo pro namų aludarių kampelį, kuriame dalyvavo 7 aludariai pristatę 11 savo kūrinių.

Vyko ir namų aludarių konkursas, tiesą pasakius buvo pateikta 11 konkursinių egzempliorių, o po konkurso buvo galima paragauti ir dar daugiau namuose išvirto alaus.

Šiemet buvo išplatinta 200 balsavimo kortelių, balsavo 89 žmonės. Kitais metais bandysime labiau informuoti žmones, kad paragavus alaus, reikia dar ir užrašyti savo mėgstamiausią bei įmesti kortelę į balsadėžę.


Kuo mažiau balsuoja, tuo mažesnis skirtumas tarp užimtų vietų, kartais gaunasi, kad vienas balsas nulemia rezultatą.

Kalbant apie rezultatus, štai jie - 2017 metų namų aludarių konkurso Žmogšaloje rezultatai:


Sveikinu nugalėtojus ir ačiū visiems dalyvavusiems!

Žmogšaloje pasirodys namų alaudariai

Vasario 25 dieną vyks jau ketvirtasis egzotinio alaus festivalis „Žmogšala IV“. Kitą dieną po festivalio numatomos dūzgės, tai festivalis vyks net dvi dienas - viena bus intensyvesnė, kita ramesnė. Na, bet pagrindinė diena bus pirmoji festivalio diena, nes joje jau tradiciškai pasirodys namų aludariai. Nuo dviejų egzempliorių pirmajame festivalyje šis pasirodymas išaugo iki 12-os rūšių namuose gaminto alaus.

Namų aludariai susirungs konkurse, pagrindinis prizas - maišas salyklo. Tačiau ne konkursas yra pagrindinis tikslas. Svarbiausia parodyti, kad namie galima pasidaryti kokybiško, skanaus ir išskirtinio alaus. Šiais metais bus pristatytas alus su kava, kalėdinis, moliūginis, rūgštusis, greipfrutinis, čilinis alus ir keletas kitų.

Be namų aludarių festivalyje dalyvaus geriausi Baltijos šalių nepriklausomi bravorai, alaus importuotojai, prie alaus bus gero maisto ir gera kompanija.

Aš pateikiu savo dvi priežastis, kodėl šiemet verta dalyvauti „Žmogšaloje“.

Šiemet pristatysiu tokias dvi savo egzotikas:

Pernai dalyvavusieji turbūt prisimena DarkWitChil - tamsųjį belgišką kvietinį alų (witbier) su aitriaisiais pipirais. Šiemet jis tapo DarkWitCoffee - vietoje pipirų užtaiso - kava.


Antrasis mano alus - mažiau eksperimentinis. Tai jau kai kam žinomas „Mozaikinis bananas“ - vokiško stiliaus kvietinis (Hefeweizen) su didesniu nei priklauso pagal klasikinį receptą apynių kiekiu. Mozaikinis, nes panaudoti Mosaic apyniai.



Iki pasimatymo Žmogšaloje!

ŽMOGŠALOS festivalio interneto svetainė (vieta, atvykimas ir kitos detalės):
http://www.zmogsala.org

Ratebeer.com paskelbė pasaulio geriausius

Didžiausia pasaulyje alaus vertinimo svetainė Rateber.com išrinko 2016 metų geriausius pasaulio alus ir aludarius: https://www.ratebeer.com/ratebeerbest/

Topas yra sudaromas pagal nepriklausomų individualių tinklapio vartotojų vertinimus per visus einamus metus. Taip išrenkami viso pasaulio absoliutūs geriausieji, geriausi naujokai, geriausios alaus pardavimo vietos, geriausi vertintojai ir geriausios daryklos bei alūs pagal valstybes.

Suskaičiavus balsus 2016-ųjų aludariu Lietuvoje tapo „Sakiškių alus“, o metų alumi  –  jų viskio statinėse brandintas Imperinis stautas.


Sveikiname Sakiškių aludarius!

Laimėtojų kitose šalyse sąrašas:
https://www.ratebeer.com/ratebeerbest/BestBrewers-Country2017.asp